Projektový den v rožnovském skanzenu

obrázek bez popisu

Ve čtvrtek 15. prosince jsme se s celou naší třídou zúčastnili programu Vánoce na dědině, který již tradičně připravuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Mohli jsme tak na vlastní oči vidět a poznat život našich předků, seznámit se s obvyklými zimními pracemi, přípravami v průběhu adventní doby, seznámit se se samotnými zvyky a tradicemi a přivonět kouzlu Vánoc v dobách minulých.

Myslíme si, že to lidé měli v minulosti o dost složitější než my teď. Chaloupky byly malé, v nich bydlela početná rodina, někteří jedinci dokonce museli spát na zemi, která byla z udusané hlíny. Žilo se mnohem skromněji, ale zato lidé měli k sobě daleko blíž. Během adventu se pekly perníčky, děti dostávaly z vánočkového těsta pečené panenky, se kterými si hrávaly. Štědrý večer nebyl dobou odpočinku jako je to nyní. Od rána se poklízel dobytek, vařila se polévka, pekl chléb a připravoval kouzelný čaj z bylin, jež se sbíraly po celý rok. Ke štědrovečernímu stolu si lidé usedávali až po setmění, zapalovali svíčku za oknem, to proto, aby je nikdo nevyrušoval. Nohy od stolu svazovaly řetězem, aby rodina zůstala pospolu a aby byli všichni silní a zdraví. Vánoční stromeček také nebyl vždy samozřejmostí, většinou ho nahrazovaly smrkové větvičky za okny.

V každé chalupě ale nesměl chybět betlém. Dárky děti dostávaly jen skromné, většinou to bylo oblečení nebo boty. Proto se více těšily až na svatého Štěpána, tedy na 26. prosinec, kdy malí koledníčkové chodili od chalupy ke chalupě, zpívali koledy a dostávali sladkosti.

Procházka Valašskou dědinou nás velmi příjemně naladila a už se nemůžeme dočkat Vánoc!

Žáci VII. A

Cookies - © 2024 Základní škola a Mateřská škola Raduň, příspěvková organizace