Vysoká pec - Dolní oblast Vítkovice

obrázek bez popisu

"Vlak nám odjíždí za 15 minut..." To byla první slova po ránu, která slyšela většina 9. třídy na opavském nádraží na začátku výletu do centra Dolních Vítkovic v Ostravě. A kam že jsme to jeli? Podívat se na archivní vysoké pece! Z rozhlasu vlaku se ozvalo: Ostrava - Střed a my jsme vystoupili. 

Chyběl ještě kilometr do cíle, který jsme bohužel museli dojít pěšky. Měli jsme namířeno do Gongu v Dolních Vítkovicích, odkud si nás přebrali průvodci (byli jsme rozděleni na 2 skupiny). Prošli jsme celý proces zpracování železné rudy, od získávání základních surovin, přes důkladné velení celého procesu až po zpracování a recyklaci odpadu. Dokonce nám průvodci dali čas na odpočinek přímo na vrcholku jedné z pecí. Takzvané Bolt tower, kde jsme si mohli koupit drobné občerstvení s krásným panoramatickým výhledem na Ostravu. Po skončení prohlídky jsme měli chvíli času, abychom si prošli volně přístupné části Dolních Vítkovic a splnili životní potřeby. Poté nám už nezbývalo, než se vrátit zpět na nádraží a zamířit směr Raduň. 

Vřele doporučujeme si zajet či zajít na exkurzi. Nám počasí přálo a z pece jsem si mohli prohlédnout široké daleké okolí. Jedním slovem to bylo úžasné.

- 9. třída

Cookies - © 2024 Základní škola a Mateřská škola Raduň, příspěvková organizace