Mobilní polytechnická laboratoř


Místní akční skupina Opavsko připravila ojedinělý projekt. Takzvanou mobilní polytechnickou laboratoř. Ta bude vybavena kvalitními pracovními nástroji i technikou, se kterou se budou učit školáci pracovat. Od září bude pojízdná dílna objíždět školy v regionu. Projekt má u dětí podporovat manuální zručnost a vzbudit u nich zájem o studium řemeslných oborů.

Nedostatek kvalifikovaných dělníků ve firmách a nezájem žáků o studium řemeslných oborů přivedly Místní akční skupinu Opavsko k myšlence vzbudit v dětech lásku k manuální práci. Začali u těch nejmenších v mateřských školách, kam dodávali ponky. A děti se učily pracovat s kladívkem či pilkou.

Jiří Krist, předseda, MAS Opavsko: „Třetina děti, které dneska chodí na školu, bude pracovat v technických oborech. A těmto musíme pomoci rozvinout jejich talent, který v nich bezesporu je, ale v běžných školních dílnách nemají šanci jej objevit a obrousit.“

Proto nyní zacílili na starší žáky II. stupně základních škol. Připravili projekt mobilní učebny, která přiveze moderní nástroje i lektory za dětmi přímo do školy. Vyzkoušet si budou moci třeba mini soustruh nebo svářečský trenažér.

Zdeněk Ryčka, lektor, MAS Opavsko: „Toto je stolní pila, na které by se měli naučit příčné a podélné řezy. Máme tady dřevo, lepenou desku, na které mají nastavené určité rozměry.“

Prozatím nejrůznější pracovní nástroje testovali na Základní škole v Raduni žáci 7. třídy v rámci předmětu pracovní činnosti.

žáci ZŠ Raduň: „Pracovní činnosti máme 1x za 14 dní. Vrtačku jsme ale ještě nepoužívali.“

Lupénková pila, stolní fréza, gravírka a mnoho dalších moderních nástrojů mobilní dílna obsahuje. Autoři projektu se inspirovali přímo ve firmách.

Dita Dragonová, ředitelka, ZŠ a MŠ Raduň: „Budou tady lektoři i pedagogové, kteří se budou učit pracovat s těmi stroji. Takže není to jen o dětech, ale i o učitelích, kteří se chtějí dál rozvíjet v tomto vzdělávání.“

Smyslem projektu je zaujmout děti pro polytechnické vzdělávání, které je na základních školách často opomíjeno. Mnohdy vybavení dílen neodpovídá moderním požadavkům. A v současné době není ani zájem o studium řemeslných oborů velký. A dělníci pak ve firmách chybí.

Václav Hon, majitel rodinné firmy: „Průmysl rostl v minulých letech hodně rychle, ale to se o školství říct nedá, jeho úroveň nerostla. Tím pádem děti nebyly motivované pro studium polytechnických oborů.“

Během následujícího půl roku bude mobilní polytechnická učebna podrobena pilotnímu testování. V září pak vyrazí na cestu po základních školách.

Přejato ze zdroje TV POLAR

https://polar.cz/porady/opavsk...


Cookies - © 2024 Základní škola a Mateřská škola Raduň, příspěvková organizace