Jihokyjovský dívčí sváteční kroj

V hodině zeměpisu se žáci seznámili s různými národopisným oblastmi České republiky. Při této příležitosti oblékla žákyně 8. ročníku Veronika Krejčiříková nádherný jihokyjovský dívčí sváteční kroj, který pochází z oblasti Svatobořice – Mistřín, Milotice, Vacenovice, Ratíškovice, Dubňany. Dívku oblékla její maminka, která nám velmi poutavě popsala jednotlivé části kroje, jako např. rukávce, suknice, jelito, rubáč, sukně tzv. kanafasky, kordulku, obojek, fěrtoch, čepec, opasúvka. Závěrem je třeba podotknout a smeknout klobouk před našimi předky, kteří se krojům v minulosti věnovali a přenáší tak tradici na další generace. Přesvědčili jsme se, že ruční příprava jakékoliv části kroje je skutečným uměním a ohromnou prací.

Cookies - © 2022 Základní škola a Mateřská škola Raduň, příspěvková organizace